Poród ze znieczuleniem czy bez? 10 pytań, które pomogły mi podjąć decyzję.


1) Kto może skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego?

Wszystkie kobiety, chyba że występują u nich pewnie przeciwwskazania jak: gorączka, infekcja w dolnej części pleców (czyraki), zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre choroby neurologiczne. W tych okolicznościach znieczulenie byłoby niebezpieczne i anestezjolog odmówi podania.


2) Kiedy jest podawane i jak długo trwa?

Jest podawane na żądanie pacjentki i nie musimy się martwić, bo będzie działać aż do momentu narodzin dziecka. Gdy będzie to potrzebne lekarz zaaplikuje dodatkową dawkę. 
 
3) Ból porodowy jest tak wielki, że mimo wcześniejszej deklaracji porodu bez znieczulenia chcesz go otrzymać. Czy można zmienić zdanie w ostatniej chwili?

Tak, jest możliwe ... ale do pewnego momentu. Zastrzyk można wykonać do czasu gdy szyjka jest rozszerzone do 6 lub 7 centymetrów. Potem jest trochę za późno.

4) Jak działa ,,péridurale"?
 
Kilka tygodni przed porodem jest obowiązkowa konsultacja z anestezjologiem, na której możemy już określić czy jesteśmy zdecydowane czy nie.  Anestezjolog udzieli nam wszelkich potrzebnych informacji i zaleca specjalne badanie krwi, by upewnić się o braku przeciwwskazań.
W trakcie porodu anestezjolog (nie koniecznie ten sam) bada i jeszcze raz sprawdza czy nie ma przeciwwskazań. Jeżeli wszystko jest ok przyjmujemy pozycje siedząc
ą lub leżącą na boku. Zastrzyk jest podawany w dolnej części pleców, miedzy dwoma kręgami. Po 10 do 15 minut lek zaczyna działać. Zazwyczaj kobieta jest cewnikowana, ponieważ lek hamuje uczucie parcia na mocz.5) Czy to boli?

Może być lekko bolesne. Odczuwalnie jest lekkie ukłucie, czasem prąd w nogach.


6) Czy mamy sparaliżowane nogi?

Nie do końca. Normalne jest uczucie "ciężkich nóg" i słabości nóg, ale nie są one całkowicie sparaliżowane.
Chodzi bowiem o złagodzenie bólu, a nie całkowitą utratę czucia.

7) Czy mogą wystąpić skutki uboczne, a jeśli tak to jakie?

Mogą wystąpić, ale w większości są łagodne. Możliwe jest odczuwanie bólu pleców, ale nie jest do końca wiadome czy jest to spowodowane znieczuleniem, czy wysiłkiem podczas porodu. Mniej niż 1% kobiety ma wysokie ciśnienie krwi lub bóle i zawroty głowy do kilku dni po porodzie. Poważne wypadki są bardzo rzadkie (uczulenie szok, atak serca).


8) Jakie są konsekwencje dla dziecka?

W normalnych warunkach znieczulenie nie ma wpływu na dziecko. Należy jednak wiedzieć, że dziecko otrzymuje małą dawkę środka znieczulającego.


9) Czy są inne możliwości znieczulenia?

Tak, istnieją inne rozwiązania. Chińczycy na przykład, często rodzą pod akupunktur
ą. Istnieją rożne terapie relaksacyjne, masaże, aby lepiej znieść ból. Znieczulenie podpajęczynówkowe jest również możliwe, ale raczej gorzej tolerowane niż znieczulenia zewnątrzoponowe. Jest oczywiście znieczulenie ogólne, ale jest stosowany tylko w szczególnych przypadkach i jego główną wadą jest to, że pozbawia matkę doświadczenia porodu.

10) Jaki jest koszt znieczulenia?

Koszt znieczulenia jest w 100% stawki podstawowej refundowany przez Assurance Maladie. 
Jak podjąć decyzje? Najlepiej rozmawiać o tym z partnerem, rodzina i anestezjologiem. Wszystko zależny od kobiety i od tego jak odczuwa ból. Dla niektórych ból porodowy jest nie do przyjęcia, dla innych jest koniecznym doznaniem, a dla jeszcze innych kobiet fakt odczuwania bólu i kontroli nad nim może być wzbogacającym doświadczeniem. Decyzja należny do matki.

Komentarze

 1. Trochę rozjaśnia to kwestie porodu, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nadal nie wiem, brac czy nie brac...Mam jeszcze dobry miesiac na decyzje :)
  Najbardziej martwie sie, ze moze to bardzo zaszkodzic dziecku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj, że decyzja należy do ciebie. Ważne by dobrze zorientować się w temacie. Porozmawiaj z anestezjologiem, położną, a nawet z lekarzem rodzinnym i rozwiej wszystkie wątpliwości. Jeśli jednak nadal nie będziesz przekonana do znieczulenia to na pewno świetnie poradzisz sobie bez niego. życzę dużo sil na ten najbliższy miesiąc i czas porodu.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Jej jak super jest móc odnaleźć taki post.
  Bardzo przydatne, niedługo mam wizytę kontrolną i na większość pytań już znam odpowiedź!! Przynajmniej tym tematem nie będę zadręczać mojej położnej..;-)
  Dziękuje! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo sie ciesze, ze ten post mogl Ci pomoc. Powodzenia w dalszej drodze do poznania twojego ,,malego" szczescia :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3