21 juin Fête de la Musique- 21 czerwca Święto Muzyki

W niedzielę tj. 21 czerwca, odbędzie się we Francji 34 edycja Święta Muzyki,  w tym roku pod hasłem „Wspólnie przeżywać muzykę”.
Jest to wyjątkowa data we francuskim kalendarzu, noc zabawy, muzyki i świętowania, świetna okazją do wieczornych spacerów. Co roku tego właśnie dnia można posłuchać wszystkich gatunków muzyki rozbrzmiewającej z barów, rogów ulic i placów. Święto cieszy się wielką popularnością, bo około 97% społeczeństwa zna to wydarzenie, co dziesiąta bierze w nim czynny udział, a 79% uczestniczyło w nim przynajmniej raz w życiu. W dniu tym otwierają się drzwi do kariery dla wielu utalentowanych, ponieważ umożliwia muzykowanie i często znalezienie własnej publiczności młodym grupom i solistom. Wszystkich w tym dniu łączy muzyka, niezależnie od statusu społecznego. Można usłyszeć gatunki już dawno zapomniane bądź uznane za niepopularne. Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. 
Do wspólnej zabawy zachęca również RATP (transport publiczny w Paryżu). Kilka linii metra i pociągów podmiejskich będzie kursować przez całą noc. Można będzie kupić specjalny bilet „Fête de la Musique”, za 3,50 euro, ważny od godz.17.00 w niedzielę do 7.00 w poniedziałek.

Na stronie http://fetedelamusique.culturecommunication.gouv.fr/ znajduje się program Święta Muzyki. Serdecznie polecam, bo to naprawdę wyjątkowy wieczór.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3