Le baptême civil, czyli laicki chrzest

Francja wciaż odkrywa przede mną swe niezliczone tajemnice. Perełki jej historii, niuanse kultury wciaż na nowo budzą we mnie fascynacje krajem, do którego przybyłam przed laty. Moim ostatnim odkryciem, którym pragnę się z wami podzielić jest chrzest. Możecie zastanawiać się co w tym jest tak niezwykłego? I tu przechodzimy do sedna sprawy. Zostaliśmy zaproszeni na chrzest laicki.  Chrzest ten zwany także cywilnym lub republikańskim, ma na celu powitać dziecko w republikańskiej wspólnocie oraz symbolicznie wprowadzić je w wartości republikańskie. Zapoczątkował go dekret z 8 czerwca 1794 r., z czasów  rozdziału Kościoła i Państwa, czyli rewolucji francuskiej. Ceremonia ta nie cieszyła się wielką popularnością wśród obywateli Republiki. I taki stan rzeczy utrzymywał się przez znakomity okres czasu. W ostatnich latach odnotowuje się jednak coraz większe nim zainteresowanie. Wiele osób, z którymi rozmawiałam zauważa, że zainteresowanie to bierze się co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, tęsknota za sakrum, którego pragnienie jest zakorzenione gdzieś gleboko w duszy każdego człowieka. Choćby tylko delikatne dotkniecie tegoż sakrum przez obrzed, którego celem było wyniesienie na piedestał profanum, pozwala Obywatelom Republiki zaspokoić tę wewnętrzną potrzebę. Po drugie, pragnienie uczestnictwa w czymś czego doświadczają  inni . Chodzi tu głównie o dzieci, które w przeważającej większości przynależą  do jakichś grup wyznaniowych. Przeżywają charakterystyczne ceremonie, które są  symbolem przynależności do społeczności, w której dorastają, kształtują się i wychowują. 

Chrzest laicki odbywa się w merostwie. Nie istnieje żadem oficjalny tekst i plan przebiegu dla tego wydarzenia. Mer rownież nie jest zobowiązany by go udzielić. Jeśli dane merostwo nie organizuje chrztu cywilnego, można starać się zorganizować go w innym merostwie.Najczęściej ceremonia ta odbywa się w sali gdzie udzielane są śluby, w sobotę popołudniu. Zazwyczaj Mer uroczyście wita rodziców i dziecko, a następnie przypomina historyczne aspekty ceremonii oraz walory republikańskie. Kolejno następuje podpisanie le certificat de parrainage civil przez rodziców chrzestnych, którzy zobowiązują się oraz akceptują swoje nowe obowiązki wobec nowo narodzonego dziecka. Jeśli chcą wyglaszają przemowy, a pózniej jest  wręczenie certyfikatów.


Chrzest laicki nie ma żadnego zobowiązania prawnego. Jest to jedynie zaangażowanie moralne, które w sposób szczególny zbliża do dziecka. Podczas uroczystości  pytałam dlaczego znajomi zdecydowali się na tego typu chrzest. Tłumaczyli mi, że nie wynikało to z wielkiego przywiązania do wartości  republikanskich a raczej ze wzgledu na chęć  zorganizowania dziecku chrztu jaki maja chrześcijanie. Są oni jednak nie wierzący  dlatego zdecydowali na taka forme. 

Komentarze

  1. Pierwsze słyszę o takim chrzcie. Z miłą chęcią wzięła bym udział w czymś takim :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3