L'institut Mutualiste Monstsouris, czyli jak wybrałam szpital.

Poród to finał naszej dziewięciomiesięcznej przygody w oczekiwaniu na dzidziusia. Na samym początku tej drogi nie myślałam o tym, gdzie i jak ma się odbyć. Był to czas tak odległy, że nie zawracałam sobie tym głowy. Cieszyłam się każda chwila ciąży i tym jak bardzo zmienia się moje ciało i ja. Francja czuwa jednak nad mamusiami z głową w chmurach. Ginekolog do którego chodziłam od samego początku mówiła, żeby się nad tym zastanowić, gdyż od 6 miesiąca to szpital bierze ciężarną pod opiekę. W poście, który przygotowuje niebawem wyjaśnię dokładnie jak wygląda cala droga od pierwszej wizyty u ginekologa do porodu. Zapraszam już teraz do przeczytania.

Wybór szpitala to ciężki orzech do zgryzienia zwłaszcza, gdy jest się obcokrajowcem. Niestety nie jest możliwe spytanie mamy, teściowej czy kogoś z rodziny jaki szpital poleca. Zostają tylko koleżanki, które mogą coś podpowiedzieć, lekarz rodzinny lub własne poszukiwania. Oto kilka ważnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przy wyborze miejsca, w którym chcemy przywitać naszego malucha:
 1. W jakiej odległości od naszego miejsca zamieszkania powinna znajdować się placówka?
  Nie zawsze im bliżej tym lepiej, ale też nie za daleko, bo od 6 miesiąca będziemy mieć tam wizyty co miesiąc.
 2. Jaki rodzaj porodówki jest nam potrzebny? We Francji są trzy rodzaje:
  I- dla ciąży bez ryzyka z podstawową opieka dla noworodka
  II- dla ciąży z podejrzeniem ryzyka, muszą posiadać oddział neurologii lub musi on być w pobliżu, konieczne jest również zapewnienie ciągłego monitorowania i specjalistycznej opieki dla noworodka
  III- dla ciąży wysokiego ryzyka u matki i dziecka. Mają jednostki neonatologii i intensywnej terapii, zapewniając ciągłe monitorowanie i opieke noworodków, które mogą doświadczyć poważnego stresu lub wymagające ciężkiego resuscytacji
 3. Czy ginekolog położnik i anastezjolog jest obecny 24/24?
 4. Komfort podczas pobytu w szpitalu: pokoje indywidualne, łazienka, wyposażenie szpitala. Jakie mamy oczekiwania pod tym względem?
 5. Przygotowanie do porodu i rodzaj proponowanej pomocy przy opiece nad dzieckiem
 6. Jakie działania proponuje się po porodzie?
 7. Jakie są godziny dla odwiedzających?
 8. Jak wygląda kwestia karmienia piersią, bądź butelką?
 9. Gdzie śpi dziecko pierwszej nocy i jak to wygląda w kolejnych?
 10. Jaka jest średnia długość hospitalizacji?
Przychodzi mi do głowy jeszcze jedna, wydaje mi się bardzo ważna kwestia, która dla niektórych może być priorytetowa w wyborze. We Francji szpital może być publiczny, prywatny lub prywatny prowadzony przez ubezpieczalnie i kasę chorych lub stowarzyszenia. Ważne jest by zorientować się jakie są stawki w danym szpitalu i czy Security social bądź mutuelle pokryją pełne koszty. Jeśli mama jest objęta ubezpieczeniem to oznacza to, że kasa chorych pokryje stawkę podstawowa za wizytę, badanie czy hospitalizacje. To, że szpital jest prywatny wcale nie oznacza, że taryfy za usługi są większe niż w szpitalach publicznych. Czasem warto poświecić więcej czasu by dobrze zorientować się, który szpital będzie dla nas najlepszy. Niektóre placówki prywatne maja stawki podstawowe, a jakość ich usług jest o wiele lepsza niż w szpitalach publicznych, dlatego warto poszukać. Tu znajdziecie listę wszystkich szpitali we Francji, wystarczy wpisać maternité i miasto w którym szukacie porodówki.

http://www.hopital.fr/annuaire

Powodzenia!!! Mój wybór to L'institut Mutualiste Monstsouris. Wydaje mi się, że to najlepsza placówka, w moim regionie, która na dzień dzisiejszy spełnia wszystkie moje oczekiwania. Czy wybór był słuszny dowiem się po powrocie do domu. Na pewno podzielę się moimi spostrzeżeniami. 

P.S. Jeśli któraś z was rodziła we Francji to bardzo proszę o komentarz z krótką ocena szpitala. Będzie to na pewno pomocne dla dziewczyn, które stoją przed wyborem porodówki. Z góry dziękuję. 

Komentarze

 1. witam,
  co zdecydowało,że wybrałaś właśnie ten instytut jako szpital do narodzin dziecka? niestety żadnych takich informacji nie ma w artykule.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę to odpowiedziałam sobie na wszystkie wyżej postawione pytania. W odpowiedziach na każde z nich Instytut spełniał wszystkie moje oczekiwania, a w dodatku był z polecenia znajomej. Po dwóch porodach w tej placówce mogę śmiało stwierdzić, że był to dobry wybór i każdemu ten szpital serdecznie polecam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3