Gruźlica, pneumokoki, ksztusiec.... Czyli kilka slów w temacie szczepień.

Temat szczepień jest niezwykle gorący. Jedni są całkowitymi przeciwnikami, inni są za, a my znajdujemy się gdzieś po środku. Nie jesteśmy totalnymi przeciwnikami szczepień, ale też nie chcemy naszemu dziecku fundować niepotrzebnego bólu czy zagrożenia skutkami ubocznymi. Do tematu chcieliśmy podejść spokojnie i rzeczowo. Obraliśmy sobie cel, by zaszczepić JM na wszystkie obowiązkowe szczepienia (we Francji, by przyjęli dziecko do żłobka czy przedszkola jest to konieczne) plus ewentualnie te, których może być spore ryzyko zachorowania. Niestety z doświadczenia wiemy, by o ewentualna poradę zwracać się do kilku źródeł, gdyż przeciwnicy lub zwolennicy są tak zaangażowani w temacie, że czasem wiedza ta możne być bardzo nieobiektywna. Dziś nasz syn ma już 7 miesięcy i zaszczepiony został na 8 chorób. Do 11 miesiąca mamy na razie z tym tematem spokój, taki bowiem jest kalendarz szczepień obowiązujący we Francji w 2015 roku. Oto te szczepienia na, które zdecydowaliśmy się zaszczepić naszego synka, z krótkim objaśnieniem.

BCG to szczepienie na gruźlicę, zakaźną chorobę, którą można się zarazić przez chora osobę bądź zwierze, lub spożycie niepasteryzowanego mleka lub jej przetworów choć jest bardzo rzadkie. W Polsce szczepienia przeciwko gruźlicy są obowiązkowe, we Francji nie, choć w rejonie Ile de France jest ono wskazane.
To szczepienie wykonaliśmy w trzecim miesiącu życia. Termin tej szczepionki nie był z góry zaplanowany. Jest ona w regionie paryskim ciężko dostępna, dlatego gdy tylko nasza pani doktor dowiedziała się, że pojawiła się w jednej z pobliskich aptek zadzwoniła i zorganizowała nam to szczepienie (powinna być dostępna w ośrodkach PMI). W kalendarzu szczepień widać, że jest ona możliwa do wykonania tuż po urodzeniu. My jednak od nikogo w szpitalu nie otrzymaliśmy informacji, że jest możliwa, co więcej kilka mam powiedziało mi, że tak naprawdę nikt nie będzie mi chciał zaszczepić dziecka przed 2 miesiącem. 

Prevenar 13 to szczepienie przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc i ostremu zapaleniu ucha środkowego, przeciw tzw. pneumokokom. Mieliśmy do tej pory dwie dawki tej szczepionki. Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci.

Infanrix hexa to szczepionka skojarzona, przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis  (polio) i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.
 • błonica jest ostrą i ciężką chorobą zakaźna, a do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym lub nosicielem. Rzadko przez środki spożywcze i przedmioty. W miejscach wniknięcia do organizmu bakterie wywołują martwicę tkanek. Choroba może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów.
 • tężec jest chorobą zakaźną układu nerwowego, w której może dojść do nadwrażliwości na bodźce, porażenia mięśni oraz zgonu. Do zakażenia może dojść prze np kontakt miejsca skaleczenia czy otarcia naskórka z gleba, zanieczyszczenie je kurzem, brudem lub odchodami zwierząt.
 • krztusiec jest chorobą zakaźną, przenoszoną droga kropelkowa i  jest bardzo zaraźliwa. Bakterie wnikają do tkanek, gdzie namnażają się, wzrasta stężenie wielu toksyn, które  niszczą miejscowo nabłonek układu oddechowego, a po przedostaniu się do układu krwionośnego, wywołują szereg ogólnych objawów. Obecnie w regionie paryskim jest nasilony powrót tej choroby.
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna przebiegająca pod postacią ostrą lub przewlekłą – bezobjawową. Do zakażenia może dojść podczas: kontaktu z wydzielinami człowieka, zakażoną krwią, akt seksualny, kontakt z zakażonymi, niejałowymi igłami i narzędziami chirurgicznymi, porodu przez zakażone wcześniej matki. Choroba powoduje poważne uszkodzenie wątroby.
 • poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego lub choroba Heinego-Medina) to ostra choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się głównie drogą pokarmową przez przedmioty i środki spożywcze zakażone wydzielinami oraz drogą kropelkową. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni.
 • haemophilus influenzae typ b (Hib), Najczęstszym źródłem zakażeń Hib jest bezpośredni kontakt z nosicielem lub chorą osobą. Bakterie te występują  powszechnie i wywołują zapalenia dróg oddechowych i ucha środkowego, a także poważniejsze, zagrażające życiu choroby: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, seps, zapalenie nagłośni, zapalenie płuc. Wymienione choroby wywołują także inne zarazki, ale Hib jest jedną z ważniejszych przyczyn ich rozwoju.
Od 2 miesiąca życia proponowano nam również szczepienie na rotawirusy, które są najczęstszym czynnikiem wywołującym biegunki zakaźne u dzieci do 5 roku życia. Zakażenie następuje drogą fekalno-oralną lub kropelkową i może się również przenosić przez przedmioty. Nie zdecydowaliśmy się jednak by JM je otrzymał. Szczepienie to jest doustne i po konsultacji z kilkoma pediatrami uznaliśmy, że dla JM nie potrzebne.

Tutaj macie kilka stron, na które warto zajrzeć podejmując decyzje odnośnie szczepień: http://www.szczepienia.pl/
http://www.edziecko.pl/
http://dziecisawazne.pl/czy-szczepic-dzieci/

My zdecydowaliśmy się na szczepienie, proces decyzyjny był nie powiem dość długi, ale w chwili obecnej nie żałujemy decyzji. JM szczepienia przechodzi bardzo dobrze. Do tej pory po każdym ze szczepień nie mieliśmy żadnych poważnych skutków ubocznych. Chcemy dla naszego skarba jak najlepiej i mam nadzieje, że każda decyzja jaką podejmiemy w jego imieniu będzie dla niego jak najlepsza..

Komentarze

 1. Nawet nie wiedziałam, że Francji są takie wymogi przy przyjęciu do żłobka czy przedszkola. A kiedy w Polsce zastanawiano się nad tym (chyba w Częstochowie) to od razu wybuchła ogromna dyskusja. Fakt, w Polsce ten kalendarz jest dużo bardziej przeciążony ale na pneumokoki trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Podobno jednak już niebawem ma się to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 2. w przedszkolach we FR ważne jest tylko szczepienie na tężec, nic więcej nie jest wymagane w dokumentach

  OdpowiedzUsuń
 3. Na stronie ministerstwa edukacji jest wymienione kilka szczepień, ale jak to wygląda w praktyce to nie wiem.
  http://www.education.gouv.fr/cid37/inscription.html#quelles-sont-les-vaccinations-obligatoires-

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3