Podstawowe reguły żywienia (8-12 miesięcy) według francuskiego modelu.Przygotowałam krótki opis tego jak żywić dziecko w przedziale 8-12 miesięcy, które proponuje francuski modelu żywienia. Oto najważniejsze punkty.
  • 1. Wszystkie cztery posiłki dziennie (8.00/12.00/16.00/20.00) powinny odbywać się w spokoju, siedząc prawidłowo przy stole. 
  • 2. Dziecko rozpoczyna jedzenie łyżeczka, nie przejmując się niepowodzeniami. Miłe widziane jest jedzenie palcami, gdyż dziecko dużo posiłków odkrywa przez dotyk. 
  • 3. Zaczynamy podawać żywność w większych kawałeczkach. 
  • 4. Mieszamy ze sobą jak najrzadziej warzywa, mięso, ryby i jajka. 
  • 5. Dodajemy za każdym razem odrobinę tłuszczu. 
  • 6. Podajemy minimum 500 ml mleka matki bądź modyfikowanego na dzień. 
  • 7. Nie dodajemy soli a jak najmniej to możliwe cukru do posiłków. 
Produkty mleczne:
Oprócz dwóch 250 ml butelek mleka, podać można jogurt, lub delikatne kremowe serki. Od czasu do czasu można  podawać np do warzyw, tarty żółty ser. Około 8-9 miesięcy, ser może być częścią menu, ale nie surowe mleko! Od czasu do czasu zupę czy puree posypać odrobina startego sera np. gouda czy parmezan. 

Zboża:
Na śniadanie, można podać zboża dla dzieci dodawane do mleka. Zboża z glutenem mogą być o smaku warzyw, owoców lub kakao (5 g na 100 g produktu: nie wcześniej niż 9 miesięcy).
W wieku 8 miesięcy 2 do 3 łyżek, 9-12 miesięcy 3-4 łyżki, Po 12 miesiącach, pierwsza ,,tartin" (chleb tostowy) z odrobiną masła, dżemu lub miodu.
Do kolacji od 8 miesięcy dodajemy kasze mannę, tapiokę czy makaron. Staramy się na obiad i kolacje by nie podawać tego samego. 
Można też podać kawałek chleba lub twardy suchar. Pamiętajmy jednak o ryzyku zadławienia. Pod koniec pierwszego roku, zboża w takiej czy innej postaci powinny występować przy każdym posiłku.Warzywa:
W 9-12 miesiącu podawaj 200 g do 250 g warzyw do każdego z dwóch posiłków. Ziemniaki są
liczone jako skrobia. Można podawać cukinie, dynie, brokuły, kalafior, szparagi czy bakłażan. Uważać należy na warzywa, które mogą tworzyć gazy (rzepa, kapusta, karczoch).
Poczekaj do skończenia 12 miesiąca by podać surowe warzywa. Może być zaproponowane do obiadu jako przystawka (marchew, pomidory, ogórek), ale bardzo drobno rozdrobnione.

Owoce:
Podawaj w małych kawałkach. Spróbuj podać gotowane z dodatkiem ananasa, mango, rabarbaru. Jeśli to konieczne, wymieszać z odrobiną banana lub jabłka w celu zmniejszenia kwasowości i dodania im konsystencji. Do 10 miesięcy, rozdrobione widelcem dojrzałe surowe owoce, bez skóry i nasion. Od 12 miesiąca spróbuj podawać małe kawałki świeżych owoców, z wyjątkiem porzeczki, czarnej porzeczki, jagody i jeżyny, których owoce są za małe. Co do wiśni, mogą być podane przy kompotach, ale takie często powodują wzdęcia. Dzienna porcja to od 130 do 150 g owoców. 

Mięso i ryby
Powinny znajdować się codziennie na talerzu niemowlaka. Nawet jeśli nie jest udowodnione naukowo, że nadmiar białka odpowiedzialny jest za otyłość dziecięca, to nie powinniśmy dawać więcej niż wyznaczona dzienna porcja. W 9 i 12 miesiącu od 20 do 25 g raz dziennie jest wystarczające. Lub 4 do 5 łyżeczki mięsa, ryby lub mięsa mielonego.

Jajka:
Kilka łat temu stosowano praktykę, że podawanie białka jaja zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Obecnie uważamy, że nie jest już konieczne działanie. Od 7 miesiąca, dzieci mogą spożywać 1/4 gotowanego jajka, od 9 miesięcy 1/3 jajka raz lub dwa razy w tygodniu. 


Jest on trochę odmienny od polskiego schematu żywienia. Co myślicie o tego rodzaju żywieniu w tym wieku? Który ze schematów wydaje się lepszy? Czy coś was zaskoczyło w tym modelu?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3