Formalności w Konsulacie po urodzeniu dziecka

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć kwestię formalności jakie nas czekają w Konsulacie po urodzeniu maluszka. 

REJESTRACJA AKTU URODZENIA
Narodziny maluszka muszą być uregulowane w Polsce. Aby to zrobić, należy w urzędzie miasta czy gminy przedstawić oryginalny francuski akt urodzenia wraz z tłumaczeniem. Mogą to zrobić rodzice, bądź osoba przez nich do tego upoważniona. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie wybieramy się do Polski, można to zrobić przez Konsulat.

Pierwsze co należy zrobić, to na stronie internetowej Ambasady umówić się na spotkanie. Niestety bez umówionej wizyty żaden wniosek nie zostanie przyjęty. Tutaj znajduje się link do strony.
Oto lista dokumentów potrzebnych do rejestracji dziecka:

1) wypełniony wniosek o transkrypcje aktu urodzenia adresowany do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego w Polsce;
2) kopie dokumentów tożsamości obojga rodziców;
3) francuski odpis aktu urodzenia;
4) jeśli rodzice są w związku małżeńskim polski akt małżeństwa, jeśli nie to akty urodzenia obojga rodziców.PASZPORT
Po otrzymaniu numeru PESEL możemy wyrobić maluszkowi paszport 5 letni. Aby go otrzymać należy złożyć:
1) wniosek paszportowy dostępny w konsulacie;
2) kolorową biometryczną fotografie;
3) jeśli nie posiada numeru PESEL odpis polskiego aktu urodzenia;
4) Dokumenty tożsamości obojga rodziców.

W przypadku składania wniosku przez jednego rodzica należy posiadać pisemna zgodę drugiego rodzica poświadczone przez notariusza, konsula lub urząd wojewódzki. 

My skorzystaliśmy z innej możliwości jaka daje nam polskie prawo. Bez posiadania polskiego aktu urodzenia i bez numeru PESEL można otrzymać paszport tymczasowy. Jest on ważny tylko rok, ale otwiera to drogę do wyjazdu z terytorium Francji i daje aż rok na załatwienie formalności w Polsce. Do złożenia wniosku potrzebne są te same dokumenty co przy normalnym paszporcie. Tylko że zamiast polskiego aktu składamy francuski. 

Teraz niestety najmniej przyjemna kwestia, czyli opłaty. Za wyrobienie naszego paszportu tymczasowego zapłaciliśmy 30€. Co do innych kwestii można sprawdzić na stronie internetowej Konsulatu. Tam znajduje się cennik wszystkich świadczonych spraw urzędowych. Oto link.Z mojego doświadczenia mogę stwierdzić z cała odpowiedzialnością, że przy załatwianiu jakichkolwiek spraw w urzędzie polskim zawsze trzeba za coś płacić i często są to kwoty nie małe. Dla przykładu ślub w Konsulacie to koszt 500€ a w urzędzie francuskim za darmo. Wydobycie aktu urodzenia czy małżeństwa w Konsulacie oczywiście płatny.  W merostwie wydają je za darmo i w dodatku w ilości jaka chcemy. Dlaczego państwo Francuskie jest dla nas bardziej przyjazne niż kraj naszego pochodzenia? Odpowiedzcie sobie sami.

Komentarze

  1. Zobacz, jak schudnąć po ciąży
    http://tiny.pl/gx54m

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3