Formalności po porodzie

Maluszek jest już z nimi. Nadeszła ta długo wyczekiwana chwila. Można byłoby patrzeć na niego godzinami i nie nudzi się to ani odrobinę. Trzeba jednak pamiętać, że po urodzeniu dziecka musimy wykonać kilka ważnych formalności.
Będąc lekko przezorna przygotowałem już wcześniej specjalną teczkę z dokumentami i opisem co trzeba po porodzie zrobić. Wypunktowałam kilka rzeczy, o których nie można zapomnieć. Oto one:

 1. Deklaracja Dziecka w Merostwie - jest obowiązkowa i należy ją  wykonać do trzech dni po narodzinach dziecka. Jeżeli dziecko urodziło się w środę, czwartek lub piątek, termin jest przesunięty na następny poniedziałek. Jeżeli ostatni dzień deklaracji to sobota, niedziela lub święto, termin jest przedłużany do następnego dnia roboczego.
  Deklaracji może dokonać każdy kto był świadkiem narodzin (najczęściej ojciec dziecka) i należy ją dokonać w merostwie gdzie dziecko przyszło na świat, w Urzędzie Stanu Cywilnego (
  l'Officier de l'Etat Civil). Konieczne do tego dokumenty to: dowody tożsamości obojga rodziców, książeczkę rodzinna ,,livret de famille" (jeśli są małżeństwem lub jedno z rodziców posiada) oraz certyfikat narodzin wydany przez lekarza czy położną.
  Jeżeli rodzice nie są małżeństwem potrzebny jest tez dokument uznający dziecko przez ojca, który można otrzymać już przed urodzeniem w każdym merostwie.

  Po dokonaniu tej deklaracji otrzymujemy akt urodzenia dziecka. Jest on bezpłatny i możemy otrzymać nieograniczona liczbę kopii.

 2. Assurance Maladie W momencie narodzin, należy wybrać do którego z rodziców chcemy dołączyć dziecko w Security Social (można dołączyć do obu, jest to chyba najbardziej praktyczne wyjście). W tym celu należy wypełnić formularz n° S 3705 « Demande de rattachement des enfants à l'un ou aux deux parents assurés » i dołączyć akt urodzenia.

 3. Mutuelle (czyli dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne) jeśli mamy wykupione, to należy wysłać akt urodzenia do naszej agencji.

 4.  CAF (Caisse d’Allocations Familiales) Aby mieć prawo do otrzymywania świadczeń rodzinnych, trzeba również akt urodzenia wysłać do tej instytucji.


 5. Pracodawca Akt urodzenia wysyłamy do pracodawców obu rodziców.

 6. Crèche (żłobek) Jeśli planujemy po urlopie macierzyńskim umieścić naszego maluszka w żłobku, to aby skompletować nasza kartotekę wysyłamy akt urodzenia.

Po dokonaniu tych czynności możemy już spokojnie wrócić do nieustannego patrzenia na nasz mały cud. 

Komentarze

 1. Moja siostra oraz bratowa również mieszkają we Francji (na Korsyce). Pamiętam, jak bratowa (ona rodziła pierwsza) siedziała i wyszukiwała wszystkich potrzebnych informacji - ostatecznie była w tym kraju dopiero parę miesięcy, przyzwyczajała się. Ale ostatecznie udało się i wszystko przebiegło według niej o wiele wygodniej, niż w Polsce. I obie dziewczyny dostają naprawdę poważną pomoc od państwa, gdy jest to konieczne. [Na szczęście póki co nie muszą już z niej korzystać, bo brak i szwagier dostali świetne prace].

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko jest jeszcze przede mną, ale pomalutku zbieram info, bo czas goni. Warto być przygotowanym na wszystko. Dziękuję za informacje. .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3