14 lipca- Święto Narodowe Francji

Jak co roku tak i w tym nie obyło się bez licznych atrakcji z okazji największego i najbardziej hucznie obchodzonego święta we Francji. Narodowe święto 14 lipca upamiętnia wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca 1789 r., zapoczątkowanej zdobyciem Bastylii. Ten dzień stał się symbolem rewolucji i końca monarchii absolutne. 

internet

Myślę, że to najlepszy moment w ciągu roku by przyjechać do miasta miłości. Nie dość, że jest to okres wakacji, pogoda jest zazwyczaj piękna, to jeszcze atrakcji jest co nie miara. W dniach 13-15 lipca odbywają się w większości miast francuskich bale, koncerty i pokazy sztucznych ogni, a na Polach Elizejskich odbywa się parada wojskowa z udziałem urzędników francuskich i zagranicznych gości. W tym roku rozpoczęcie było zaplanowane na godzinę 10 rano, a gościem honorowym był Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto. Dodatkową  atrakcją była gościnne wystąpienie dwóch samolotów hiszpańskich i jednego belgijskiego.
O godzinie 21.30 pod Wieżą  Eiffla odbył się koncert symfoniczny ,,Paris accueille le Monde", czyli Paryż wita świat w wykonaniu Narodowej Orkiestry Francji. Punktem kulminacyjnym wieczoru był pokaz sztucznych ogni, jak co  roku niezwykle okazały. 

14 lipca to najlepsza data by odwiedzić Paryż, wrażenia jakie można mieć po defiladzie wojskowej, czy wieczornym pokazie sztucznych ogni pozostaną do końca życia w pamięci. Tylko w tym dniu można zobaczyć tak przepiękny pokaz sztucznych ogni, którego niestety od kiedy mieszkam we Francji nigdy nie było np na sylwestra. Dla mnie jest to wyjątkowe i sentymentalne święto również z innego powodu. To właśnie w ten dzień 3 lata temu mój P. poprosił mnie o rękę.Zdjecia ze strony L'obs société

Zapraszam za rok do Paryża.

Komentarze

  1. Ale cudowne widoki! :) zawsze marzyła mi się podróż do Paryża - mam nadzieję, że kiedyś uda się to marzenie spełnić :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3