Spodziewasz się dziecka? Obowiązkowo zadeklaruj swoją ciążę- la déclaration de grossesse.

Deklaracja ciąży jest podstawową formalnością umożliwiającą korzystanie z pomocy finansowej i indywidualnego wsparcia oraz uprawnia do zasiłków z tytułu urlopu macierzyńskiego. Spodziewasz się dziecka? Obowiązkowo zadeklaruj swoją ciążę.

We wpisie ,,Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem" już trochę o tym pisałam. Jeśli jeszcze go nie widziałaś polecam zaglądnąć.Kiedy i komu należny złożyć deklaracje?
Trzeba tego dokonać przed końcem 14 tygodnia ciąży (<16 tygodni od miesiączki), tj. przed końcem trzeciego miesiąca ciąży. To twój lekarz sporządza deklarację dla funduszu ubezpieczeń zdrowotnych czyli CPAM i funduszu świadczeń rodzinnych czyli CAF.

Deklaracja papierowa, część różowa i niebieska. Gdzie wysłać?
Wyślij różową część formularza do CPAM, a niebieską do twojego CAF. Otworzy ona twoje prawa do otrzymywania świadczeń na dziecko (Paje). Tutaj znajdziesz elektroniczna wersje deklaracji.

Deklaracja ciąży przez internet.
Od 1 września 2015 r. jest możliwość składania wniosków deklarujących ciążę przez internet. Deklaracja odbywa się online przy użyciu karty Vitale (więc pamiętaj, aby ją zaktualizować). Twój lekarz lub położna wypełnia raport o ciąży online i wysyła go bezpośrednio do instytucji państwowych. Jest to szybki i łatwy sposób: nie musisz już wypełniać formularza ani wysyłać ich pocztą, a deklaracja ciąży jest rejestrowana natychmiast.

Po otrzymaniu informacji o ciąży, Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych wysyła ciężarnej poradnik na temat macierzyństwa wraz ze szczegółowym harmonogramem badań lekarskich - konsultacji i badania USG. Tutaj jest jego elektroniczna wersja.

Zwrot kosztów leczenia.
Deklaracja ciąży w kasie ubezpieczeń zdrowotnych umożliwia ciężarnej uzyskanie zwrotu kosztów leczenia. Od pierwszego dnia ciąży do ostatniego dnia piątego miesiąca procedury medyczne są płatne w 100%. Pierwsze dwa usg są refundowane do 70%.
Od szóstego miesiąca ciąży do 12 dnia po porodzie wszystkie refundowane koszty leczenia - trzecie usg i hospitalizacja po porodzie - są w 100% pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.
Aby z tego skorzystać przyszła matka musi nie tylko zgłosić swoją ciążę, ale także zaktualizować swoją kartę Vitale.

Kiedy powiadomić mojego pracodawcę?
Z jednej strony nie ma obowiązku odnośnie daty zgłoszenia ciąży do twojego pracodawcy z drugiej jednak strony jesteś zobowiązana do poinformowania o swoim urlopie macierzyńskim w przeciwnym razie będzie to naruszenie umowy o pracę. Im wcześniej pracodawca zostanie poinformowany o ciąży, tym szybciej kobieta uzyska odpowiednią ochronę. Ciężarna może skorzystać z prawa miedzy innymi do nieobecności w pracy podczas wizyty lekarskiej, ochrony przed zwolnieniem do 4 tygodnia po powrocie urlopu macierzyńskiego, urlopu patologicznego i macierzyńskiego.

Powiadomienie pracodawcy powinno być wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru zawierając zaświadczenie lekarskie lub można przekazać ten papier ręcznie za pokwitowaniem. Pismo to jest dowodem stwierdzenia ciąży w przypadku sporu z pracodawcą.
W przypadku skorzystania z urlopu macierzyńskiego należy powiadomić pracodawce listem poleconym za potwierdzeniem odbioru stwierdzającym przyczynę nieobecności oraz przewidywaną datę wznowienia pracy.

Jak widać deklaracja ciąży jest bardzo istotna i przynosi wiele korzyści dlatego dopilnujcie by została wysłana na czas.


Komentarze

  1. Nie wiedziałam, że tak jest we Francji no ale co kraj to jakieś inne zasady. Ja doskonale kojarzę że podczas bycia w ciąży fajnie wszelkie moje wątpliwości rozwiewał kalendarz https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/31-tydzien/ którego starałam się dość skrupulatnie słuchać. Po prostu byłam świadoma co się dzieje w moim ciele.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3