Spodziewasz się dziecka? Obowiązkowo zadeklaruj swoją ciążę- la déclaration de grossesse.

Deklaracja ciąży jest podstawową formalnością umożliwiającą korzystanie z pomocy finansowej i indywidualnego wsparcia oraz uprawnia do zasiłków z tytułu urlopu macierzyńskiego. Spodziewasz się dziecka? Obowiązkowo zadeklaruj swoją ciążę.

We wpisie ,,Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem" już trochę o tym pisałam. Jeśli jeszcze go nie widziałaś polecam zaglądnąć.Kiedy i komu należny złożyć deklaracje?
Trzeba tego dokonać przed końcem 14 tygodnia ciąży (<16 tygodni od miesiączki), tj. przed końcem trzeciego miesiąca ciąży. To twój lekarz sporządza deklarację dla funduszu ubezpieczeń zdrowotnych czyli CPAM i funduszu świadczeń rodzinnych czyli CAF.

Deklaracja papierowa, część różowa i niebieska. Gdzie wysłać?
Wyślij różową część formularza do CPAM, a niebieską do twojego CAF. Otworzy ona twoje prawa do otrzymywania świadczeń na dziecko (Paje). Tutaj znajdziesz elektroniczna wersje deklaracji.

Deklaracja ciąży przez internet.
Od 1 września 2015 r. jest możliwość składania wniosków deklarujących ciążę przez internet. Deklaracja odbywa się online przy użyciu karty Vitale (więc pamiętaj, aby ją zaktualizować). Twój lekarz lub położna wypełnia raport o ciąży online i wysyła go bezpośrednio do instytucji państwowych. Jest to szybki i łatwy sposób: nie musisz już wypełniać formularza ani wysyłać ich pocztą, a deklaracja ciąży jest rejestrowana natychmiast.

Po otrzymaniu informacji o ciąży, Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych wysyła ciężarnej poradnik na temat macierzyństwa wraz ze szczegółowym harmonogramem badań lekarskich - konsultacji i badania USG. Tutaj jest jego elektroniczna wersja.

Zwrot kosztów leczenia.
Deklaracja ciąży w kasie ubezpieczeń zdrowotnych umożliwia ciężarnej uzyskanie zwrotu kosztów leczenia. Od pierwszego dnia ciąży do ostatniego dnia piątego miesiąca procedury medyczne są płatne w 100%. Pierwsze dwa usg są refundowane do 70%.
Od szóstego miesiąca ciąży do 12 dnia po porodzie wszystkie refundowane koszty leczenia - trzecie usg i hospitalizacja po porodzie - są w 100% pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne.
Aby z tego skorzystać przyszła matka musi nie tylko zgłosić swoją ciążę, ale także zaktualizować swoją kartę Vitale.

Kiedy powiadomić mojego pracodawcę?
Z jednej strony nie ma obowiązku odnośnie daty zgłoszenia ciąży do twojego pracodawcy z drugiej jednak strony jesteś zobowiązana do poinformowania o swoim urlopie macierzyńskim w przeciwnym razie będzie to naruszenie umowy o pracę. Im wcześniej pracodawca zostanie poinformowany o ciąży, tym szybciej kobieta uzyska odpowiednią ochronę. Ciężarna może skorzystać z prawa miedzy innymi do nieobecności w pracy podczas wizyty lekarskiej, ochrony przed zwolnieniem do 4 tygodnia po powrocie urlopu macierzyńskiego, urlopu patologicznego i macierzyńskiego.

Powiadomienie pracodawcy powinno być wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru zawierając zaświadczenie lekarskie lub można przekazać ten papier ręcznie za pokwitowaniem. Pismo to jest dowodem stwierdzenia ciąży w przypadku sporu z pracodawcą.
W przypadku skorzystania z urlopu macierzyńskiego należy powiadomić pracodawce listem poleconym za potwierdzeniem odbioru stwierdzającym przyczynę nieobecności oraz przewidywaną datę wznowienia pracy.

Jak widać deklaracja ciąży jest bardzo istotna i przynosi wiele korzyści dlatego dopilnujcie by została wysłana na czas.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3