Świadczenia rodzinne na dziecko część 2

 1. Prime à la naissance (Pn), czyli becikowe.
 2. Prime à l'adoption (Pa), jak becikowe tylko przy adopcji.
 3. Allocation de base (Ab), zasiłek przysługujący na dziecko do 3 roku życia.
 4. Prestation partagée d’éducation de l’enfant (PreParE) dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2014r. lub Complement de libre choix d'activité (Clca) dla dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2015, zasiłek dla rodziców w trakcie urlopu wychowawczego.
 5. Complément de libre choix du mode de garde (Cmg), dopłata za opiekunkę bądź żłobek.
Omówiłam w poprzednim poście powyższe trzy pierwsze świadczenia. oto link  Odnośnie urlopu wychowawczego już też pisałam zaglądnijcie do Wychowawczy we Francji. Prawo jednak troszkę  się zmieniło, a tak naprawdę trochę bardziej skomplikowało od tego czasu, dlatego mam dla was kilka dodatkowych informacji w tym temacie.

Prestation partagée d’éducation de l’enfant 

Warunki by otrzymać ten zasiłek są następujące:
 • posiadanie dziecka w wieku do 3 lat lub adopcja dziecka do 20 roku życia
 • rezygnacja całkowita lub częściowa z pracy
 • przepracowane co najmniej 8 kwartałów składek emerytalnych, czyli 2 ostatnie lata przy pierwszym dziecku, 4 ostatnie lata jeśli ma się dwoje dzieci, 5 lat przy więcej niż dwójce dzieci.
Do obliczania trymestrów brany jest pod uwagę urlop macierzyński, płatne kształcenie zawodowe, czas płatnego bezrobocia (tylko na pierwsze dziecko) oraz poprzedni czas wychowawczego.


Kwota przyznawana (w czasie 01 kwietnia 2016-31 marca 2017):
 • przy całkowitej rezygnacji z pracy 390,92€ na miesiąc
 • przy częściowej rezygnacji: 252,71€; pól etatu; 145,78€ przy pracy na ponad pól etatu (miedzy 50% a 80%)

Czas trwania urlopu to:
 • na pierwsze dziecko: jeśli oboje wychowujecie dziecko to maksymalnie 6 miesięcy każdy, aż do momentu pierwszych urodzin dziecka; jeśli natomiast samotnie wychowujący to do pierwszego roku życia 
 • na kolejne dziecko : jeśli oboje wychowujecie dziecko to każdy przez 24 miesiące maksymalnie, aż do momentu 3 urodzin dziecka; jeśli samotnie wychowujący to do 3 roku życia dziecka
 • przy oczekiwaniu na trojaczki bądź więcej: jeśli oboje wychowujecie dziecko to każdy  przez 48 miesięcy maksymalne aż do szóstego roku życia dzieci; jeśli samotny rodzic to do szóstego roku życia
Czas trwania urlopu w przypadku adopcji:
 • jeśli jest to pierwsze dziecko, rodzice mogą skorzystać z tego zasiłku przez maksymalnie pierwsze 12 miesięcy od przybycia dziecka do rodziny
 • jeśli jest to drugie dziecko również 12 miesięcy, lecz gdy dziecko nie ma ukończonych 3 lat prawo do tego zasiłku może być przedłożone aż do tego wieku
 • jeśli adoptowane jest co najmniej trojka dzieci, rodzice mogą korzystać z tego zasiłku przez 36 pierwszych miesięcy po przybyciu do rodziny

Informacje co trzeba zrobić by starać się o to świadczenie znajdziecie w poście Wychowawczy we Francji.


La prestation partagée d'education de l'enfant majoeée

Osoby posiadające minimum trojkę dzieci, mogą skorzystać z tego rodzaju świadczenia. Kwota jest znacznie wyższa niż przy PreParE ale wypłacana przez krótszy okres. Kwota na okres 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2017 wynosi 638,96€ na miesiąc. 

Czas trwania w przypadku wychowywania dziecka przez obojga rodziców to 8 miesięcy każdy, aż do ukończenia roku przez dziecko; jeśli samotny rodzic to do pierwszego roku życia.

Tutaj link to formularza CAF.
Complement de libre choix d'activité (Clca)

Przysługuje na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2015. Warunki oraz kwota otrzymania są takie same jak przy Prestation partagée d’éducation de l’enfant. Tutaj jednak, gdy dochody rodziców przekraczają ustalony pułap do otrzymania allocation de base i jeśli wszystkie posiadane dzieci urodziły się bądź były adoptowane przed 1 kwietnia 2014 kwota jest następująca:
 • 576,62 € na miesiąc przy całkowitej rezygnacji z pracy
 • 438,62 € przy pracy na pól etatu
 • 331,69 € przy pracy na ponad pól etatu (miedzy 50% a 80%)

Czas otrzymywania świadczenia:
 • na pierwsze dziecko prze maksymalnie 6 miesięcy
 • na dwoje lub więcej dzieci do miesiąca poprzedzającego 3 urodziny najmłodszego z nich

Tu link do strony CAF z formularzem demande de Clca


Le complément optionnel de libre choix d'activité (Colca)

Przysługuje na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2015. Jeśli posiadasz co najmniej trojkę dzieci można wybrać to świadczenie zamiast Clca. Kwota jest wyższa ale otrzymywana przez krótszy okres.

Podstawowym warunkiem do starania się o to świadczenie jest posiadanie co najmniej trojki dzieci, a wybór miedzy Colca a Clca jest definitywny.

Otrzymywana kwota to 638,96€ na miesiąc. Jeśli jednak wysokość dochodów nie przekracza pułapu by otrzymywać allocation de base i wszystkie dzieci w gospodarstwie domowym urodziły się bądź zostały adoptowane przed 1 kwietnia 2014 roku kwota wynosi 824,88€.

Okres otrzymywania świadczenia, to czas do miesiąca poprzedzającego pierwszy rok życia najmłodszego dziecka, lub w przypadku adopcji przez okres maksymalnie 12 miesięcy od zamieszkania dziecka w rodzinie.

Tutaj link do formularza demande de Clca 


Wszystkie informacje, jakie tu zawarłam otrzymałam od CAF. Zapraszam na trzeci i ostatni post z tego cyklu, który okaże się już niebawem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3