PMI – Protection maternelle et infantile (Ośrodek Ochrony Matki i Dziecka)

W dzisiejszym poście chciałabym wam przedstawić trochę informacji na temat ośrodków PMI, jakie funkcjonują w francuskim systemie zdrowotnym. Są to według mnie miejsca godne polecenia, gdzie można znaleźć specjalistyczna opiekę i pomoc na każdym etapie ciąży, czy po urodzeniu dziecka. Na wstępie kilka ogólnych informacji.
PMI – Protection maternelle et infantile, czyli Ośrodki Ochrony Matki i Dziecka, są zarządzane przez władze danego departamentu. Głównymi ich celami jest zapewnienie szeregu usług od opieki medycznej po poradnictwo w zakresie planowania rodziny, czy opieki nad dziećmi. Usługi w PMI są bezpłatne i mogą z nich korzystać: dzieci do 6 roku życia, młodzież, przyszli rodzice i kobiety w ciąży. Osoby te nie musza być ubezpieczone. Zadanie jakie spełniają te ośrodki są złożone m. in. proponują darmowa opiekę zdrowotna nad matka i dzieckiem do 6 roku życia, wspomagają w procesie wychowania, żywienia i profilaktyki zdrowotnej, organizują szkolenia dla opiekunek do dzieci.

My oczywiście korzystamy z usług PMI w naszej okolicy, choć z miejscem do pediatry dla JM było dość ciężko. Na szczęście po trzech miesiącach udało się i teraz obowiązkowe wizyty kontrolne czy szczepienia odbywamy właśnie tam. Do dyspozycji jest profesjonalna kadra (ginekolodzy, pediatrzy, położne, pielęgniarki, psychologowie itd.), która pomogła nam w pokonywaniu kolejnych etapów i rozwiewała wątpliwości bądź edukowała jak najlepiej rozgryźć dany problem, który napotykaliśmy na drodze. 

Po urodzeniu naszego drugiego dziecka, też będę starała się o miejsce w PMI i polecam to każdej przyszłej mamie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciąża we Francji, kilka ważnych formalności przed porodem

Wychowawczy we Francji

Świadczenia rodzinne na dziecko we Francji- co warto wiedzieć 1/3